Історія розвитку Бойового Гопака в Україні 


Робота над відродженням лицарського мистецтва українців під назвою Гопак розпочалася у Львові. У 1985 році В. Пілат відкрив експериментальну школу Гопака. 1987 року можна вважати початком офіційного розвитку Бойового Гопака. Напрацьований матеріал було систематизовано та видано окремою книгою у 1991 році (Є. Приступа, В. Пілат. "Традиції Української Національної Фізичної Культури", Львів, пр-во "Троян"). Двадцятитисячний тираж книги дав поштовх потужним відродженням у лицарських колах українців. З 1990 до 1997 року Бойовий Гопак розвивався під егідою Фольклорно-спортивної асоціації "Галицька Січ". 1994 В. Пілатом видано книгу "Бойовий Гопак", яка стала Букварем Бойового Гопака.  

У 1996 році 18-19 травня у Львові було проведено Перші Всеукраїнські Змагання з Бойового Гопака, в яких взяло участь понад 150 гопаківців. 

10-13 квітня 1997 у Львові проведено Другі Всеукраїнські Змагання з Бойового Гопака (300 учасників із 8 областей України). У жовтні 1997 року Бойовий Гопак визнано національним видом спорту. У грудні 1997 року зареєстровано Центральну Школу Бойового Гопака, яка є громадською, позапартійною та позаконфесійною організацією та має виключне право контролю за розвитком Бойового Гопака на території України та за її межами. У червні 1998 року керівництвом ЦШБГ створено постійно діючий Навчально-навчальний Центр Школи Бойового Гопака, що дає всім охочим вивчати Бойовий Гопак можливість реалізувати свої мрії. Протягом 1998-2000 років Центральної школи Бойового Гопака проведено 7 чемпіонатів різних рівнів, 8 навчально-вишкільних семінарів, багато показових прога та фестивалів Гопака у різних регіонах України. У 1999 році вийшов новий навчально-методичний підручник "Бойовий Гопак". Шлях Воїна в Бойовому Гопаку починається з "Новичка" і передбачає сім рівнів зростання майстерності: "Жовтяк", "Сокіл" та "Яструб" - учнівські, що відповідають III, II та I спортивним розрядам, "Джура" перехідний рівень (від учня до майстра, відповідає спортивній кваліфікації К.М.С., та три художні рівні - "Козак", "Характерник" та "Волхв" - відповідно М.С., М.С.М.К. та З.М.С.У. 

У Бойовому Гопаку затверджено п'ять різновидів змагання: творчі технічні композиції "Однотан" (соло-композиція) та "Тан-поєдинок" (парний технічний комплекс, що імітує бій), поєдинки умовного та обмеженого дотику "Забава" та "Борна" та поєдинок повноцінного дотику - "Поєдинок". Усі змагання у Бойовому Гопаку проходять у музичному супроводі на основі традиційних українських мелодій На сьогодні в Україні понад 7000 гопаківців.


 
Міфологічна концепція Бойового Гопака орієнтована на Божественне походження українського народу та його ведичний спадок. 

Філософська система побудована на кращих досягненнях української духовної еліти.

Головні орієнтації: Правдоборство, потужна перемога з силами Темряви та Зла в ім'я урочистості Світла, Добра та Любові - позитивної творчої сили, яка сприяє розширенню Всесвіту, створенню найдосконаліших форм життя, трансформації тілесного у духовне.


У селі Водники біля Львова створено Всеукраїнський постійно діючий навчально-навчальний Центр Школи Бойового Гопака "Звенигород". Це лише перший успішний крок у створенні таких козацьких таборів по Україні. Кожен, хто захоче познайомитися з Бойовим Гопаком, зможе відвідати "підльвівську Січ" та скуштувати козацьке життя. На території планується збудувати курені різних епох, сторожові вежі, кріпосні споруди, церкву, лікарню, чайки тощо. Незмінним атрибутом будуть коні, без яких неможливо уявити справжнього козака. Цікавим нововведенням має стати діючий при лікарні осередок нетрадиційної медицини, в якому будуть використовуватись і досліджуватися різні методи лікування, оскільки знаємо, до загадкових козаків-характерників йшли не лише порубані в боях воїни. А візитною карткою "Звенигорода" стане Алея Героїв із визначними лицарями України з часів Київської Русі до героїв УПА, до якої вже виявили увагу львівські скульптори.