Засновник Кіокушинкай Карате Масутацу Ояма

  

Засновник Кіокушин карате - японський майстер корейського походження Ояма Масутацу (27.07.1923- 03.1994).

       Масутацу Ояма народився в селі недалеко від Гунсана в Південній Кореї. Будучи ще дитиною, він переїхав Манжурію, до Південного Китаю на ферму своєї сестри. У віці дев'яти років Ояма почав вивчати південнокитайський стиль кемпо "Вісімнадцять рук" у майстра Йі, який працював на фермі. Коли Оямі було 12 років, він повернувся до Кореї, де продовжив займатися корейськими бойовими системами. У віці 14 років він поїхав до Японії, мріючи стати льотчиком. Вижити в такому юному віці в чужій країні, особливо корейцем у Японії, виявилося набагато важче, ніж він думав. Дискримінація корейців була нормою державної політики Японії. Можливо, саме свідомість деякої ущемленості і пробудило в здатному корейському юнакові бажання пробитися нагору будь-що. Псевдонім, під яким він став відомий світу, Ояма Масутацу (букв. "що множить свої досягнення, подібні до високої гори") втілює честолюбні юнацькі мрії.

      Але, незважаючи на всі труднощі, він продовжував тренуватися, займався боксом і дзю-до і одного разу побачив людей, які займалися Окінавським Карате. Це дуже зацікавило Ояму і він прийшов у доджо Фунакоші Гічіна, де з 1938 року вивчав те, що тепер відомо як Шотокан Карате. Його успіхи були настільки значні, що до 17 років він уже володів другим даним. Одночасно Ояма продовжував посилено займатися дзю-до у Кодокані. Тут він також досяг дуже великих висот. На той час, коли Ояма припинив свої заняття дзю-до (відзаймавшись менше чотирьох років) він досяг рівня четвертого дана! У 1940 році Ояма залишив додзе Фунакоші, повністю розчарувавшись у практикованій там "гімнастиці".

      Поразка Японії і подальша оккупація виявилися дуже важким випробуванням для Мас Оями. У цей час він майже зневірився. На щастя для всіх нас у цей час Ояма зустрів майстра З Ней Чу. З Ней Чу теж був вихідцем із Кореї (із рідної провінції Оями). У той час він вважався одним із найбільших авторитетів стилю Годзю-рю в Японії і був широко відомий за свою фізичну та духовну силу. Мас Ояма вступив у доджо майстра З Ней Чу. Крім того, майстер Со був членом релігійної організації Соку Гаккай, яка розповсюджувала ідеї японської буддійської школи Нітірен Сессю. Вчення Нітирена глибоко засмутило Ояму і стало його ідеологією на все подальше життя. Саме З Ней Чу підтримав Ояму в його намірі присвятити своє життя Бойовому Шляху.

     І саме він порадив Оямі піти від решти світу на три роки, щоб тренувати свій розум і тіло. За рекомендацією З Ней Чу Ояма був прийнятий на навчання самим Ямагучи Гогеном, засновником стилю Годзю-рю. До кінця війни він уже володів 4-м даним у цьому стилі.

     Коли Оямі виповнилося 23 роки він зустрів Ейджі Йошикаву, автора книги "Мусаші", заснованої на житті та подвигах найвідомішого в Японії самурая. Книга та її автор допомогли Оямі освоїти самурайський кодекс Бусідо (Шлях війна) та зрозуміти його зміст. У тому ж році Ояма піднявся на гору Мінобу в префектурі Чіба, де Міямото Мусасі розробив свій стиль фехтування на мечах Ніто-рю. Це було якраз слушне місце для того, щоб почати ті суворі тренування, які Ояма запланував для себе. Серед речей, які він узяв із собою, була книга Йошикави. Також з ним пішов учень на ім'я Яшир. Відносна ізоляція переносилася дуже важко і через 6 місяців Яширо таємно покинув Ояму. Ще важче стало переносити самоту Мас Оямі, який у цей час як ніколи більше хотів повернутися до людей. З Нею Чю писав йому, підтримував і давав поради. Наприклад, він рекомендував Оямі збривати одну брову і тоді його вигляд ставав таким незвичайним, що він не міг дозволити собі, щоб хтось бачив його таким. Ці та інші дієвіші заходи змусили Ояму продовжувати і він вирішив стати найсильнішим каратистом у Японії. Однак незабаром його спонсор повідомив, що не може більше підтримувати його і ось, після 14 місяців, він мав перервати свою самоту.

    Кілька місяців по тому, в 1947 році, Ояма став переможцем першого всеяпонського турніру з карате, нокаутувавши всіх своїх суперників. Але він продовжував почуватися незадоволеним через те, що так і не зміг завершити своє 3-річне самітництво. В цей час він остаточно вирішив присвятити своє життя Каратедо. Наступного року він знову пішов пустельником у гори. Цього разу це була гора Кієдзумі, знаменита тим, що тут знаходиться монастир, де жив прославлений чернець Нітірен. На цей раз його тренування були просто фанатичними. По 12 годин щодня без жодного дня відпочинку, стояв він під крижаними водоспадами, розбивав каміння ударами рук, використовував дерева як маківари, стрибав сотні разів через рослини льону. Також щодня включав вивчення давньої класики з Бойових Мистецтв, Дзена та філософії. У літературі часто наводиться режим тренувань Оями у цей час. Він служить гарним навчанням легковажним учням. Результатом найважчих тренувань стало просвітлення майстра.

    Через 18 місяців він повернувся у світ повністю впевнений у собі і здатний тепер контролювати своє життя. Підсумком відлюдництва став намір довести всьому світу перевагу справжнього карате над будь-яким іншим видом бойових мистецтв.

     З властивою йому цілеспрямованістю він зайнявся підготовкою грандіозної рекламної компанії. У 1949 році він сім місяців прожив поряд з міською бійнею, вивчаючи звички тварин. Результатом цього в 1950 році стала перша в світі корида, де Масутацу Ояма, виступаючи абсолютно беззбройним, звалив бика на землю. Усього він провів 52 сутички з биками. Не можна сказати, що всі ці сутички були легкою справою. Так у 1957 році, коли йому було 34 роки, під час виступу в Мексиці він був фактично смертельно поранений биком, але незважаючи на це, зміг повалити бика і відрубати йому ріг ударом руки. Після цього він 6 міяців провів у ліжку, відновлюючись після поранення.

    1952 року Ояма отримав запрошення від Асоціації професійної боротьби США. Почалося тріумфальне турне Оями по США, яке тривало близько двох років. Він справив фурор і привів у цілковите сум'яття публіку, демонструючи "надлюдські номери". За цей час він понад 200 разів виступав із демонстрацією різних трюків, а також відповідаючи на всі виклики, провів близько 270 поєдинків із професійними боксерами та борцями та іншими представниками бойових мистецтв. Усі бої завершилися перемогою Оями! Більшість боїв закінчувалася одним ударом руки. Ніколи бій не тривав більше трьох хвилин, а частіше закінчувався за кілька секунд. Принцип його бою був дуже простий - "якщо він (противник) блокує удар у ребро - його рука буде зламана, якщо він не блокує - його ребро буде зламано". Саме за ці бої, що закінчуються одним ударом, журналісти прозвали Мас Ояму "Рукою Господньою" - живим проявом девізу японських війн - "Ічі гекі, хіссацу" або "Один удар - смерть". Для Масутацу Оями це було справжньою метою техніки карате. Робота ногами і складні техніки були вторинними (хоча він дуже славився силою своїх ударів ногами). /font>

     У 1954 році, після виступу на Гаваях, Ояма повернувся до Токіо і відкрив своє перше доджо. Через два роки він на кілька місяців вирушив на Окінаву, звідки почав поїздку країнами Південно-Східної Азії. Поїздка звелася до зустрічей із майстрами різних стилів бойових мистецтв та до поєдинків із ними. Наприклад, у Тайланді Ояма провів поєдинок із чемпіоном Муай-тай. Усі поєдинки 33-річний Ояма виграв.

 
 

    Повернувшись у 1957 році додому, він заснував свою знамениту організацію Кіокушин-кай (Суспільство Абсолютної Істини). З цього часу бере початок його стиль Кіокушин, що стоїть особняком у світі японського карате.