КОРОТКА ІСТОРІЯ ТАЙЦЗІ-ЦЮАНЬ


    Що ж ми знаємо про реального творця Тайцзі-цюань? На жаль, не дуже багато. Його звали Чень Вантін і походив він із повіту Веньсянь провінції Хенань. Чень був воїном імперської гвардії, але невдовзі після приходу до влади маньчжурської династії Цин в 1644 р. він пішов "на запас" і, будучи чудовим майстром у-шу, вирішив систематизувати ті відомості, які отримав в армії. Чень взявся за роботу, про що він сам розповідав так: "Тепер я пішов від справ, постарів, і мій єдиний супутник - книга Хуан Тіна. Я вивчаю у-шу, коли знаходжу відпочинок, і займаюся господарськими роботами, коли настає сезон урожаю. Іноді я займаю вільний час тим, що навчаю учнів, своїх дітей та онуків, і неважливо, ким вони стануть – драконами чи тиграми”.

За основу нового стилю Чень Вантін взяв форми кулачного бою, відомі йому з навчального посібника "Трактату про кулачне мистецтво", складеного знаменитим генералом Ці Цзігуана (1528 - 1587). З 32 позицій Чень відібрав 29 і склав п'ять комплексів Тайцзі-цюань, один комплекс Чан-цюань - "довгого кулака" (не плутати із сучасним однойменним спортивно-гімнастичним стилем) у 108 форм і комплекс, званий Паочуй - "підривні удари".



    Завдяки довгій службі при дворі, Чень Вантін був, безумовно, дуже освіченою людиною для свого часу, розглядаючи у-шу не тільки як метод ведення поєдинку, але як шлях внутрішнього саморозвитку та передачі інтенсивної духовної традиції, він представив новий стиль як момент поєднання зовнішнього та внутрішнього засвоєння прийомів та їхнього філософського осмислення. Поступово стиль сім'ї Ченей упорядковувався, посилювалося його суто філософське звучання. Вже не потрібно багато комплексів, щоб відкрити для себе метафізичну глибину реальності у-шу. Для цього вистачило й кількох десятків рухів, виконаних з повним дотриманням принципів Тайцзі-цюань. Саме поняття "принцип" (чи) стає ключовим у стилі: "Якщо принципу не досягнуто, то й бойове мистецтво не високо", - говорить прислів'я.

    Кожен рух має починатися в серце-душі (синь), відгукуватися в імпульсі волі - і, яка стимулює струм - ци. Ці у свою чергу дає реалізацію фізичної сили - чи. Цей зв'язок зароджується природно, без наказу, як відгук Дао в людині.

Велика кількість комплексів лише ускладнювало навчання і відволікало від головного. З часом із первісного творіння Чень Вантіна залишається лише перший комплекс Тайцзі-цюань і комплекс Пао-чуй, які зараз вважаються першим і другим комплексом за стилем Чень; інші ж губляться у часі.

Стиль Чень в рівній мірі поєднував швидкі і повільні рухи, плавна фаза концентрації переходила в різкий викид сили - удар або поштовх. Це супроводжувалося сильним пересмикуванням стегон, яке мало стимулювати викид сили. Довгий час стиль не виходив межі сім'ї Ченей, їм займалися далеко від цікавих поглядів. "Закрите" викладання дозволяло підтримувати духовну традицію школи в концентрованому вигляді, і вона поступово набувала все більшої філософської стрункості. Як прикладний аспект практикувалася вправа туйшоу - " руки, що "штовхають", що вимагає повного "відчуття" противника. Тоді стилю був навіть самоназви: мистецтво сім'ї Ченей називали то " довгим кулаком " , то просто " кулачним мистецтвом " .

 

    Першим майстром, якому вдалося долучитися до нового стилю, став Ян Лучань – воістину людина-легенда. Ян Лучань (1799 – 1872) походив із збіднілої родини з повіту Юннянь, провінції Хебей. Хоча він з дитинства відчував потяг до у-шу, турботи про велику родину не дозволяли йому систематично займатися. Ян працював кутником, і до вигляду його одноколісної тачки, з якою він бігав вулицями, давно звикли жителі містечка Гуанпін... Коли Яну було за тридцять, кілька людей із клану Ченей відкрили в місті аптекарську лавку, назвавши її у традиційно-патетичному дусі. "Залом Великої гармонії". Ходили чутки, що Чені активно займаються у-шу, але високий паркан надійно приховував тих, хто тренувався від цікавих очей. Пощастило лише Ян Лучаню, якого майже ніхто не звертав уваги. Яну вдалося побачити тренування, коли він привіз Ченям вугілля. Але він вирішив, що рухи, подібні до тих, які роблять риби у воді, не можуть виявитися корисними в бою. Незабаром випала нагода переконатися в ефективності стилю Ченей. До аптекарської крамниці увійшло кілька міцних молодих людей, відомих своєю буйною вдачею, які зажадали повернути гроші за ліки, що їм чимось не сподобалося. Вони вже були готові влаштувати бійку, але хлопчисько-слуга, застосувавши техніку Ченей, виштовхнув їх за двері. З того часу Ян привозив Ченям вугілля безплатно. Здивований господар поцікавився, що хоче Ян, і той зізнався, що хоче вчитися у-шу. Хазяїн не наважився без дозволу патріарха школи передавати таємниці стилю, але дав Яну рекомендаційний лист до села Ченьцзягоу на батьківщину Ченей. Патріарх відмовив у проханні, але після довгих умовлянь Яна взяли в будинок як слугу. Закінчивши всі роботи, Ян таємно спостерігав заняттями патріарха школи Чень Деху та його племінника Чень Чансіна. Через три роки Ян ризикнув показати те, чого він навчився так нескромно. Чені були щиро вражені тією ретельністю та завзятістю, з якою Ян Лучань підійшов до тренувань. Замість суворо покарати його (а підглядання за заняттями загрожує смертю), вони дозволили йому продовжувати заняття разом із нею.

    Після шести років навчання Ян Лучань повернувся до рідного повіту і відкрив свою школу. У Чень Чансіна Ян навчався Старої гілки школи Чень. Будучи людиною непересічною, Ян, мабуть, зрозумів, що не всі принципи Старої гілки відкриті йому, і почав працювати над стилем, додумуючи те, що здавалося йому відсутнім. Ян Лучань поступово змінював характер рухів, роблячи їх більш плавними та розтягнутими; повільні рухи переважали над швидкими. Тому спочатку його новий стиль називався то "м'який кулак" (жуань-цюань), то "кулак вологої вати" (чжаньмянь-цюань), то "кулак зміни" (хуа-цюань).

    У такому вигляді стиль набуває все більшого оздоровчого значення, що дозволило одному з учнів Ян Лучаня, людині, яка склала імператорський іспит на вищий чиновницький ступінь, Яо Хань-ченю написати: "Що є вищою метою Тайцзі- цюань? Збереження здоров'я та продовження життя".



    Третій син майстра Ян Цзяньхоу (1839 - 1917), який жив один час разом з батьком у Пекіні і знайомий із запитами широкої публіки, продовжував формування стилю, заснувавши Середню гілку. Його син Ян Чен-фу завершив створення стилю Ян, розробивши Велику гілку, основу якої становив комплекс у 85 форм. Він став основою та практично єдиним тао у стилі Ян. Ян узагальнив базові вимоги щодо Тайцзі-цюань у короткій, але дивовижно змістовній праці "10 найважливіших вимог у трактуванні Тайцзі-цюань".

    Ян Ченфу визначав суть занять Тайцзи-цюань як "тренування духу", критикуючи "зовнішні" стилі за нераціональний наголос на фізичну силу та "рвані" рухи, що, на його думку, виснажувало внутрішні резерви організму. Завдяки напрочуд гармонійній побудові комплексів і детальній розробці етапів навчання, стиль Ян не тільки став наймасовішим стилем Тайцзі-цюань, але виявився привабливішим, ніж багато стилів вай-цзя.

    Тайцзі-цюань має величезну письмову традицію, що включає близько двох десятків трактатів, що висвітлюють як історичні та філософські, так і суто технічні аспекти. Вперше численні праці було зведено у єдиний канон у лоні третього великого стилю Тайцзи-цюань, створеного У Юйсяном (1812 – 1880). Усі родичі У Юйсяна практикували у-шу, а сам У довгий час шукав вчителя, який міг би показати йому "справжнє у-шу древніх предків". Дізнавшись, що у його рідному повіті відкрив викладання знаменитий Ян Лучань, У зрозумів, що це є те, чого він так довго шукав. Однак його навчання тривало недовго. Брат У, Децін, також відомий майстер у-шу, який обрав собі кар'єру військового, був направлений в інший повіт на місце начальника.

Це був новий етап розвитку Тайцзі-цюань. Речі, які раніше дійсно нікому не передавались і тим більше ніколи не записувалися, почали набувати вигляду стрункої, порівняно кодифікованої системи. У той час як У Децін служив у різних повітах Піднебесної імперії, У Юйсян жив життям самітника, викладаючи свій стиль і розробляючи нові принципи. Він вчив, що кожен рух суперника, завдяки чутливості, що виробляється у адепта Тайцзі-цюань, має відгукуватися луною в серці майстра. Тому будь-яка дія має носити інтуїтивно-природний характер, що призводить до стану внутрішньої єдності. Важливо, щоб імпульс руху починався всередині самої людини: "Це починається в серці і лише потім відгукується в тілі, поперек розслаблена, а густе ци проникає в кістки, дух умиротворений, тіло спокійно ... Всередині необхідно зміцнювати очищений дух, а зовні знайти умиротворено -Блаженний вигляд". Стиль У Тайцзі-цюань, як його називали за фамільним ієрогліфом засновника, характеризувався швидкими і короткими рухами: наприклад, при поштовху вперед долоня ніколи не виходила за лінію ніг.

    У Юйсян залишив по собі багато талановитих учнів. Одним із найзнаменитіших став Хао Хе (1849 - 1920), який був настільки сильний, що, практикуючи парну вправу "штовхають руки", міг легко підняти свого партнера на повітря і відкинути його на кілька метрів, не пошкодивши. У Юйсян був такий відданий своєму мистецтву, що навіть на смертному одрі обговорював із учнями тонкощі Тайцзі-цюань.

    У 1912 р. Хао Хе приїхав до Пекіна і важко захворів. Його доглядав знаменитий майстер у-шу Сунь Лутан, який знайшов для хворого кращого лікаря у всьому Пекіні. У той час Сунь Лутан (1861-1932) вже набув слави найсильнішого майстра за стилями Сіні-цюань та Багуа-чжан. На подяку за щиру допомогу Сунь Лутана Хао Хе показав йому комплекс свого стилю У. Сунь вирішив, що послідовність рухів Тайцзі-цюань є оптимальною для занять, проте деякі принципи, на його думку, були втрачені. На основі переробки старого комплексу Сунь Лутан створив власний напрямок - стиль Сунь, що ґрунтується на принципі "відкриття-закриття", тобто поєднання рухів назад і вперед, концентрації, викиду сили. Цей принцип було взято майстром із стилю Сіні-цюань, де він вважається базовим. Таким чином, лише трохи змінивши характер руху. Сунь прийняв основою ті принципи, які становлять бойову основу зовсім іншого стилю. За швидкі, короткі пересування стиль також отримав назву "рухливий Тайцзі-цюань відкритого та закритого".

Останній з найбільших стилів Тайцзі-цюань - стиль У був заснований У Цзяньцюанем (1870 - 1943). Його батько Цюань Ю, маньчжур за національністю, був уродженцем провінції Хебей і навчався у Ян Лучаня Великої гілки Тайцзі-цюань, коли той викладав у Пекіні. Цюань Ю незабаром вирішив, що цей стиль недостатній для нього і пішов у навчання до сина старого майстра Ян Баньхоу, який викладав Малу гілку Тайцзі-цюань. Ян Баньхоу був вкрай суворий зі своїми учнями, нерідко бив їх, сам практично був нечутливий до ударів. Можливо, через це багато хто боявся вчитися в нього, проте ті, хто залишився, дійсно досягали глибини майстерності. Цюань Ю став продовжувачем напрямку Ян Баньхоу та навчив Малої гілки свого сина У Цзяньцюаня.


 
Незабаром після падіння в 1911 р. цинської династії майстер Сюй Юйшен відкрив у Пекіні Товариство фізичної культури, куди запросив Ян Шаохоу з родини Ян викладати Велику гілка Тайцзі-цюань, а Цзянь. У Цзяньцюань вирішив реформувати стиль, роблячи рухи більш плавними, за винятком стрибків, притопувань, різких рухів, які тоді були присутні в стилі Ян. Змінилася трохи і форма стійок, рух хвилею пробігав тілом. Стиль незабаром був визнаний самостійним напрямом Тайцзі-цюань і швидко завоював популярність у районі Пекіна та Шанхаю. У 1928 р. у Цзяньцю-ань був запрошений для викладання в Шанхайське Товариство у-шу та "фізкультурну асоціацію Чистого у-шу", а в 1935 р. він сам засновує Товариство Тайцзі-цюаї Цзяньцюаня.

     Крім п'яти основних стилів Тайцзи-цюань виникло чимало дрібних відгалужень, які в основному брали свій початок від стилю Ян. Декілька учнів Ян Лучаня на основі п'яти базових рухів його стилю, що співвідносилися з п'ятьма планетами (Меркурієм, Венерою, Марсом, Юпітером та Сатурном), створили стиль "Удар п'яти зірок Великої межі" - Тайцзі Усін-чуй.

    Всі стилі Тайцзи-цюань, хоча і розрізнялися за характером і формою рухів, грунтувалися на загальних принципах, більше того - у своїй базі мали однакову послідовність рухів. Проте було чимало труднощів у їх вивченні.