МУАЙ ТАЙ – давні та сучасні техніки


    Перше письмове джерело, що дійшло до нас, по Муай Тай відноситься до часів короля Рами III, що правив у 1824 – 1851 роках. На традиційному тайському рисовому папері «кхой» зображені у малюнках основні прийоми захисту та нападу. Зовнішність боксерів відрізняється від сучасного, проте, техніка практично та ж. Успішно розвивався Муай Тай і за короля Рами V, який неодмінно відвідував змагання за участю кращих бійців. Багатьом він надав почесні імена, що завжди цінувалося серед тайців. Ім'я людини в Таїланді вважалося і вважається найважливішою та яскравою його характеристикою. Навіть зараз політичних діячів тайські газети воліють називати лише за іменами.

Серед усіх ударних єдиноборств Муай Тай славиться найбільш жорсткою і нищівною системою ближнього бою. «Лікоть перемагає кулак, а коліно перемагає ногу» - це один із принципів тайського боксу. Саме в клінчі тайбоксер може реалізувати всю ударно-руйнівну техніку Муай Тай. Про тайбокс говорять: «зброя, яка завжди з тобою».

У класичному Муай Тай налічували 108 базових прийомів. Однак у сучасному його варіанті залишилося лише 30 прийомів.


    Удар кулаком в Муай Тай завдають як ізольовано, так і в серії зв'язок. Основною ударною поверхнею є кісточки пальців, а в рукавичках – їхній «фасад». Розкрита рукавичка використовується для того, щоб накрити прямий удар або відвести його убік. Удари долонею, пальцями, тильною стороною зап'ястя не застосовуються. Техніка роботи кулаками схожа на техніку звичайного європейського боксу: хук, свінг, аперкот, прямий удар, проти кожного використовують кілька способів контратаки або блокування.     Велику увагу бійці Муай Тай приділяють ліктю, вважаючи його зброєю настільки ж гострою і небезпечною, як лезо меча. Удар ліктем один із найсильніших і найнебезпечніших ударів, внаслідок великої швидкості та короткого шляху. Ці удари дуже сильні, їх важко зупинити, вони часто призводять до розсічення брови, вуха чи іншої частини обличчя, а перемога технічним нокаутом у Муай Тай також почесна, як і перемога, звичайним нокаутом і говорить про велику спритність бійця.


    Удари коліном є найбільш сильною і руйнівною частиною арсеналу тайського боксу, і використовується в основному в ближньому бою. Методів використання коліна теж чимало, але в основному це прямий удар као тоун і круговий у найрізноманітніших варіантах, у тому числі й підстрибуванням. Високо підняте коліно може бути блоком при ударах ногами і водночас дозволяє проводити «колючі» удари стопою. А становище коли майстер Муай Тай захоплює голову супротивника або входить у клінч у поєднанні з ударом коліна, взагалі може вважатися візитівкою тайського боксу. Коліном б'ють у стрибку, навіть у підборіддя або в обличчя као лою, але розвинена і техніка роботи коліном на нижньому рівні, проти колін противника као ної і проти спроб пройти ближче као крата. Часто удари коліном застосовують у поєднанні з ударами ліктем.


    Удари ногою займають левову частку в технічному арсеналі тайбоксу. Один із принципів Муай Тай говорить: «Ноги – це «важка артилерія», яка відкриває дорогу «піхоті» – рукам». Базовий удар стопою тепієн тхан - це прямий удар, спрямований в пах або в сонячне сплетення. Бічних ударів небагато, їх завдають, як правило, з розвороту або кругового руху. Є каратистський аналог «мавасі-гері» або тайквондиське «долічаги», удар, який називається «крокодил змахує хвостом». Добре розроблено систему ударів, націлених у підколінну ямку те пааб і чіпляючих противника за ноги те таад. Тайбоксери вражають усіх своїм умінням завдавати ударів або блокувати їх гомілки. Також бійці Муай Тай славляться здатністю «розстрілювати» супротивника серіями з 10 ударів ногами, що наносяться в голову, по тулубу та ногам у будь-якій послідовності та з наростаючою швидкістю та силою.

Така здатність досягалася гартуванням ударних частин ноги за допомогою завдання ударів по стовбуру бананового дерева до тих пір, поки стовбур дерева не ставав м'яким і не ламався. Стопи і особливо коліна настільки часто використовують у бою, що Муай Тай нерідко називають «боєм восьмируких». Хоча поєдинки в Муай Тай проходять у боксерських рукавичках, традиційна техніка бинтування кистей і зап'ястей збереглася, особливо в селах (звідки, до речі, виходить переважна більшість професійних бійців Муай Тай). Довжина такого бинта із м'якої тканини близько 2,5 метра, ширина – 4,5 сантиметра. У давнину руки бинтували або ременями, або мотузками. Це називалося кад чеуг. Численні порізи і синці, що виникали при ударах ліктем, породили легенду про те, що за старих часів бійці нібито занурювали свої забинтовані руки в клей, а потім в бите скло. Проте насправді так поступали лише наймані вбивці. Нормальне бинтування кистей і зап'ясть м'якою тканиною допомагає пом'якшувати удари, захищає пальці від переломів, заощаджує енергію, необхідну для того, щоб стискати кулаки, і водночас залишає достатню свободу для рухів пальцями та пензлями.


    На відміну від китайських, японських, бойових в'єтнамських мистецтв, в Муай Тай немає комплексів формальних вправ (ката), хоча базові вправи є короткими зв'язками основних прийомів. Більшість цих зв'язок відомі з тих часів, коли Муай Тай називався «пахають». Вони поділяються на основні травні травень і додаткові лук травень.

Мае-травень:

Догляд по діагоналі; Птах цвірінькає в гнізді; Джава метає спис; Інао встромляє кріс; Підняти гору Сумієру;
Старий тримає диню; Мон підтримує колону; Проткнути змію списом; Крокодил б'є хвостом; Зламати бивні слону;
Змія крутить хвостом; Перекид птиці; Погасити світильник;
Зламати шию слону; Велетень ловить мавпу

Лук-травень:

Слон коле бивнями; Нога гладить обличчя; Велетень викрадає дівчину; Рама натягує тятиву; Тигр спускається до струмка; Олень озирається назад; Гора валиться на землю; Змія прямує в море; Хануман дарує кільце; Рибалка закидає мережу; Тайе підтримує колону; Зламати крило лебедеві; Одягнути намисто;
Послушник підмітає підлогу; Фон ріже диню.
    У Муай Тай виділяють два основні стилі: Муай Лак і Муай Кіеу. Муай Лак (твердий бій) зараз можна побачити досить рідко, переважно у селах. У ньому головну увагу звертають на тверду, стійку позицію, надійний захист, відносно повільні, але чіткі переміщення та потужні удари. Тактика ґрунтується на контратаках. Рухи прямолінійні, фінти не використовуються, дуже розвинена техніка бою на ближній дистанції. Муай Кієу (франтальний бій) навпаки, будується на фінтах та ухилах. Пересування швидке, багато бічних та кругових ударів, а також ударів колінами. Щоправда, атаки, що будуються на фінтах, вимагають більше часу, ніж прямолінійні, але силою ударів це не позначається. На жаль, зараз все частіше багато боксерів Муай Тай зводять бій до простого обміну ударами – позначається вплив європейського боксу та кікбоксингу.


    Уряд Таїланду, бачачи популярність тайського боксу у світі, робить все можливе для того, щоб цей вид спорту увійшов спочатку до програми Азіатських ігор, а потім до Олімпійських ігор. Але це дуже складний та важкий шлях. У світі існують дві аматорські федерації Муай Тай, які проводять свої Чемпіонати Світу та Європи, а також багато федерацій та асоціацій, що розвивали раніше кікбоксинг. Бачачи зростаючу популярність Муай Тай та можливість заробити на цьому, вони включають його у свої програми і проводять як профбої, так і аматорські змагання, називаючи Муай Тай – Тайкікбоксінгом.

    Тайкікбоксинг останнім часом набув популярності та поширення в Європі. Відмінність Муай Тай від Тайкікбоксингу полягає в тому, що в Тайкікбоксингу відсутня церемонія ритуального танцю Рам Муай та музика Вай Кру, яка супроводжує бій. Заборонені удари ліктем, у деяких версіях та коліном у голову; не заохочується тривала робота у клінчі, що змушує суддів змінювати критерії оцінки ведення бою. А це вже говорить практично про інший вид спорту зі своїми правилами. На жаль, такі підходи сприяють поділу, а не злиттю Муай Тай та перешкоджає входженню тайського боксу до програми Олімпійських ігор.