БОКС - ІСТОРІЯ


>
СТАРОВНИЙ СВІТ

Можливо, люди використовували свої кулаки, щоб залагодити суперечки протягом багатьох століть перш, ніж хтось подумав про організацію таких зустрічей для розваги інших. Є свідчення того, що бокс існував приблизно в 1500 році до нашої ери на острові Крит. Сучасні дослідження дозволяють також стверджувати, що цей вид єдиноборств був відомий в Африці набагато раніше, особливо в області, тепер відомої як Ефіопія. Ієрогліфічні записи, що належать до 4000 до н. Ефіопія. Поширення боксу йшло за розширенням Єгипетської цивілізації через Середземномор'я та Близький Схід. У 686 році до нашої ери бокс був удосконалений настільки, щоб бути включеним до Олімпійських Ігор. Однак боксом, яким ми його знаємо зараз, той вид єдиноборства було важко назвати. Поєдинки проходили на відкритому повітрі, де глядачі і являли собою межі майданчика, де боролися спортсмени. Боротьба тривала доти, доки один із учасників не міг продовжувати поєдинок. Хоча перші боксери, перш за все, боролися за славу, проте переможець отримував золото, худобу або інші трофеї. Щоб захищати руки та зап'ястя, борці тонкими м'якими смужками шкіри обплітали свої кулаки, а іноді й дві третини передпліч. До 4-го століття до нашої ери смужки робилися з твердішої шкіри, які не тільки служили захистом для рук, а й перетворювали їх на наступальну зброю. Пізніше в Римській Імперії на смужки шкіри одягалися спеціальні мідні або залізні накладки, щоб вести гладіаторські бої, які зазвичай закінчуються смертю одного з тих, хто бореться.




    Найтриваліший бій в історії боксу тривав 6 годин 15 хвилин. В 1855 так довго з'ясовували відносини Келії і Сміт. Найкоротший відбувся на Північноамериканському континенті в 1886 році і тривав лише 30 секунд. Відома і точна дата останнього бою без рукавичок. 8 липня 1889 року в американському місті Річбурзі в такому поєдинку зійшлися Салліван та Кільрейн. Початок епохи сучасного боксу. Введення правил маркіза Квінсберрі в 1867 році стало відправною точкою в сучасному розвитку боксу. Одним із найважливіших пунктів цих правил став пункт про введення рукавичок, що допомогло розкрити великі можливості боксу як вид спорту. Значно підвищилася безпека бійців, розширився арксенал їхніх технічних процесів. Бокс став все більше набувати рис мистецтва. Наслідуючи нові правила, бокс стає суто ударним видом єдиноборств. Поділ суперників за ваговими категоріями поклав кінець монополії в боксі важкоатлетів. Правила маркіза Квінсберрі поклали основу всім сучасним правилам аматорського та професійного боксу. Їхнє введення означало кінець поєдинкам без рукавичок. Після низки перемог над найсильнішими боксерами Старого і Нового Світу першим чемпіоном світу в 1882 році визнається американець Джон Салліван. Його відрізняла повільність в русі і в той же час його відрізняла нищівна сила удару. У його бойовому списку було багато перемог нокаутом.


    Історики боксу приписують Саллівану відкриття нокаутуючого удару в щелепу, винахід інших ударів, що дозволяють виграти поєдинок достроково. Професійні боксери відкрили список чемпіонів світу у 1882 році. Лише 1904 року любителі ввели бокс у програму Олімпійських ігор. З 1924 року раз на два роки стали проводитись чемпіонати Європи, і тільки в 1974 році відбувся перший чемпіонат світу. Формула бою всіх аматорських змагань – 3 раунди по 3 хвилини. У професійних боксерів раунд також триватиме 3 хвилини. Однак бій може продовжуватися від 4 (мінімальна кількість) до 15 раундів. , за домовленістю - у 6-унцових.

Бокс (фр. boxe — «бокс» та boxeur — «боксер» від англ. boxing — «удари», «биття», «бокс», to box — «битися на рингу», «боксувати») — контактний вид спорту, єдиноборство, в якому спортсмени наносять один одному удари кулаками в спеціальних рукавичках. Рефері контролює бій, який триває до 12 раундів. Перемога боксера у випадку, якщо суперник збитий з ніг і не може піднятися протягом десяти секунд (нокаут) або якщо він отримав травму, яка не дозволяє продовжувати бій (технічний нокаут). Якщо після встановленої кількості раундів поєдинок не був припинений, то переможець визначається оцінками суддів. Найбільш ранні свідоцтва подібних змагань відображені ще на шумерських, єгипетських і мінойських рельєфах. Турніри з кулачних боїв, що нагадує бокс, проходили ще в Стародавній Греції. По-справжньому бокс став спортивним єдиноборством в 688 році до н. е., коли кулачні бої були вперше включені в програму античних Олімпійських ігор. Сучасний бокс зародився в Англії на початку XVIII століття. У деяких країнах існують власні різновиди боксу (французький бокс (симбіоз савата, англійського боксу і фехтування на тростинах) у Франції, летхвей в М'янмі, муай-тай в Таїланді), тому часто використовується термін «англійський бокс».

Бокс є олімпійським видом спорту.

Крилаті фрази боксу: Джо Луїс: «Він може бігати, але не зможе сховатися»

Семмі Скеф: «Одного разу мене збила вантажівка, ось тоді було болючіше» (після поразки нокаутом від Тайсона)

Мухамед Алі: «Я бачив, як Джордж Форман боксував з тінню, і тінь виграла»

Франк Габбард: «Найважче у боксі — збирати свої зуби з підлоги рукою в боксерській рукавичці»

Докладніше: Вагові категорії в боксі: Професійний бокс. Загальні категорії: важка, напівважка, середня, напівсередня, легка, напівлегка, легша, найлегша, мінімальна. Між загальними категоріями є одна проміжна: друга (підвищення від меншої) або перша (зменшення від більшої).